Windows 7 Kernel Power Hatası İle Kapanma Sorunu

, Bilgi İşlem Çözümleri, 7 Yorum

Bu teknik servis günlüğü yazımızda, Windows 7 işletim sistemi ile çalışan 4 adet bilgisayarın çalışma esnasında kendiliğinden yeniden başlaması veya zaman zaman kapanması problemine getirdiğimiz çözümü paylaşacağız.

Teknisyen arkadaşlarımızın tespit etmekte uzunca bir süre harcadığı bu problem, uzun zaman aralıklarında kendini gösterdiği için çözümlenmesi uzun bir süre almıştır.

Teknisyenimiz Onur’un açıklamaları şu yönde;

Bilgisayarlar değişik zamanlarda yeniden başlama veya kapanma sorunu göstermekteydi. İlk olarak kapanma yapan bilgisayarların event loglarını kontrol ettik. Önemli başlığı ile yeniden başlama veya kapanma sorunu olduğu zamanlarda “kernel power” hatasını loglarda gördüm.

Log kaydı başlığı aynen şu şekilde idi:

“Günlük Adı: System
Kaynak: Microsoft-Windows-Kernel-Power
Tarih: 07.07.2012 12:32:00
Olay Kimliği: 41
Görev Kategorisi:(63)
Düzey: Önemli
Anahtar sözcükler:(2)
Kullanıcı: SYSTEM

Açıklama:
Sistem düzgün kapatılmadan yeniden başlatılmış. Sistem yanıt vermiyorsa, kilitlendiyse veya gücünü beklenmeyen bir şekilde kaybettiyse, bu hata oluşabilir.”

Bilgisayarların güç kaynaklarını değişim yoluna gittik. Çünkü bilgisayarların kasasında anakart, ram ve işlemci henüz 1 ay önce upgrade edilmiş tamamı yeni ürünlerdi. Problem 1 hafta sonra tekrarlandı. Denedeğimiz bir çok elektrik arızasını giderme çalışmaları çözüm getirmedi. Bilgisayarlar değişik zaman aralıklarında yeniden başlama veya kapanma problemi yapıyordu.

Son olarak yaptığım araştırmalar sonucunda bilgisayarların anakartlarına ethernet kartları üzerinden ters bir sinyal gelebileceği ihtimali üzerinde durmaya başladım. 4 bilgisayar kalitesiz bir switch ile birbirlerine bağlanmış ve bu switch’den de büyük network switch’ine giden bir bağlantı olduğunu biliyordum.

Öncelikle switch’in yeni ve kaliteli bir switch (HP network switch) ile değişimini sağladım ve sorunumuz çözüldü. Son problemi log açıklamasında da göreceğiniz gibi 07.07.2012 tarihinde almıştık. Sorun hafta içerisinde mutlaka tekrarlanıyordu. Problemin ethernet kartına gelen kötü bir sinyal tarafından oluştuğunu tespit ettik ve çözüm getirmiş olduk 🙂

Bir önceki Teknik Servis Günlüğü yazımızda Dreambox veya Benzeri Uydu Cihazları İçin Kablosuz İnternet başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

 

 1. Özlem diyor ki:

  benimde dell inspiron n5010 model bir notebookum var ve onda da aynı sorun yaşanıyor hatta servise gitti ve sorunlu olduğu için chipseti değişti. fakat notebook gelince yine aynı sorunu yaptı. notebook a harici olarak kablosuz mouse ve harici fan takıyorum. Sorun bunlardan kaynaklanabilir mi yada bu sorunun çözümlenmesi için ne yapabilirim.

  • Oktay diyor ki:

   aygıt yöneticisinden hd ses 2 tane vardır büyük ihtimal benim sorunum öyle çözüldü ekran kartının hd ses sürücüsünü devre dışı bırak işlem tamamdır o günden beri hiç problem yaşamadım hatta denedim hd ses sürücüsünü açınca ekran kartının çakışıyo ve kernel power hatasını veriyor. %100 çözüm ekran kartının hd ses yada başka ses aygıtın varsa onu devre dışı bırak sorunun çözülür.

 2. Özlem diyor ki:

  daha önce yukarıda bahsettiğim sorundan dolayı notebooku tekrar servise gönderdim bu akşam servisden gelen notebook 5 dakika çalıştı ve kapandı şimdi açılmıyor donanım olarakda sadece kablosuz mouse takmıştım. şimdi nasıl açacam ben notebook’u yine mi servise göndermem gerekiyor

 3. CengizALCAN diyor ki:

  Merhabalar,
  Aynı sorunu bende bugün yaşadım. Olay Görüntüleyicisi’nde farkettim bu arızayı. Dizüstü bilgisayarda aynı sorun neden kaynaklı olabilir?
  Yardımcı olursanız sevinirim…

 4. Mert Çalık diyor ki:

  Merhabalar aynı sorunu bende yaşıyorum 4 aydır pc servise gitti 2 kere düzelmedi aygıt yöneticisinden ses kartlarını kapattım denedim daha hızlı kapandı internet e kablo ile bağlandım yine çare yok lütfen yardım edin .

 5. Fatih ATAKUR diyor ki:

  Arkadaşlar eğer laptop kullanıyorsanız ve bu hatayı alıyorsanız sorunun bir diğer çözümüde şarj cihazından kaynaklanıyor olabılır. 2.el bi şarj cihazıylada denemenizi tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir