uyumsoft-efatura-edefter

Uyumsoft E-Fatura ve E-Defter Yazılım Uygulamaları

, Yazılım Çözümleri, Yorum Yok

Uyumsoft E-Fatura ve E-Defter Yazılım Uygulama Hizmetleri’ni İzmir’de bulunan firmamız Net Çözüm Bilişim’den sağlayabilirsiniz. E-Fatura ve E-Defter geçiş işlemleriniz için ihtiyacınız olan her türlü destek ve danışmanlık hizmeti bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Elektronik ortamlarda hazırlanan faturalar, şirketler tarafından sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Kâğıda basılmadan, elektronik ortamlar içinde hazırlanan bu fatura sistemi, alıcı ve satıcıya direkt iletilerek, kâğıt kirliliğini de ortadan kaldırmaktadır.

Çok kısa bir süre sonra, tüm şirketler için zorunlu hale gelecek olan e-fatura sistemine geçilmesi, firmalar açısından oldukça önemlidir. Kurumsal firmalar, elektronik fatura sayesinde, işlemlerini daha kolay gerçekleştirerek birçok yönden tasarruf etmektedir.

E-Fatura Nedir? Nasıl Kullanılır?

Elektronik fatura olarak adlandırılan e-fatura, sunucular yardımıyla, alıcı ve satıcı tarafına iletilen, kâğıda basılmayan faturadır. Bütün firmalar olmasa da e-fatura kullanmak zorunda olan firmalar bulunmaktadır. E-fatura sistemine geçen firmalar, e-fatura sistemine geçmeyen firmalara, eski yöntemi kullanarak, kâğıt fatura kesmeleri gerekmektedir.

E-faturayı kimler kullanabilir?

• Madeni yağ lisansı bulunan firmalardan mal alarak, yıllık satış tutarları 25 milyon TL’yi geçenler

• Özel Tüketici Vergisi’ne tabi olan alkollü içecek ya da tütün üreticilerinden ya da ithal eden firmalar

• ÖTV’ye tabi firmalardan mal alarak yıllık satış tutarı 10 milyon TL üzerinde olan firmalar

Bu özellikleri taşıyan firmaların dışında kalan firmalar da isterlerse e-fatura kullanma hakkına sahiptir.

E-fatura kullanımı için, e-fatura maliyetinin karşılanması gerekir. İlk olarak TÜBİTAK’tan, mali mühür alınması gerekmektedir. E-fatura yöntemi ile ayda en fazla 500 fatura kesilebilmektedir.

Entegrasyon ve saklama ücretinin yanında muhasebe yazılımına eklenecek modül maliyeti ve eğitim bedeli ödenmelidir. E-fatura sistemine geçiş sonrasında, e-fatura ile çalışılacak müşteri ve tedarikçilerin de bu yöntemi seçiyor olması gerekir. Yani e-fatura kullanacak kişiler, temel ya da ticari fatura birimlerinden birini seçmelidir.

Seçilen bu temel birim, müşteriler tarafından 7 gün içinde kabul ya da reddedilmelidir. Herhangi bir cevap gelmemesi, müşterinin e-fatura sistemini kabul ettiği anlaşılmaktadır.

Uyumsoft E-Fatura Avantajları Nelerdir?

• Uyumsoft E-fatura ile firmaların maliyetleri azalmaktadır.

• Faturalar daha hızlı hazırlanmaya başlar.

• Faturaların kaybolma riski yok edilir.

• Fatura tahsilatları daha hızlı ve kolay takip edilebilir.

• İstenildiğinde eski kesilen faturalara da ulaşmak mümkündür.

• Kâğıt faturalarda olduğu gibi dosyalama derdi ortadan kalkar.

• Muhasebe sistemine kolay entegre edilebilir.

Uyumsoft E-fatura sistemine geçen firmalar, Gelir İdaresi Başkanlığı sistemine kayıt yaptırdıktan sonra, kesilecek tüm faturaların mali mühür ile müşteriye iletilmesi gerekmektedir. Mali mühür, her üç yılda bir yenilenmelidir.

E-fatura sistemine geçen firmalar, e-defter sistemini kullanmak zorundadır. E-fatura sistemini kullanmayan firmalara, kâğıt fatura kesilebilirken, e-arşiv sistemine geçildiğinde bu firmalara da elektronik fatura kesilebilmektedir.

E-Defter Nedir? Nasıl Kullanılır?

E-defter, faturalarını kesmek için elektronik ortama geçmiş firmaların kullanmak zorunda olduğu defter türüdür. Elektronik fatura kesmek için kayıt yaptırmış tüm mükelleflerin, e-defter kullanması zorunludur.

E-Defter Kullanma Şartları Nelerdir?

• Elektronik fatura sistemine geçmiş ve mali mühür almış olunmalıdır.

• Nitelikli elektronik Sertifika sahibi olunmalıdır.

• Elektronik defter kullanırken, kaydetme, onaylama, saklama ve ibraz edilme aşamalarında kullanılan yazılımın uyumluluk onayının alınmış olması gereklidir.

E-defter kullanımına geçme süreci iki şekilde gerçekleşmektedir. Birinci yöntem, test sürecine tabi olan, elektronik defter yazılımlarının, mükellef tarafından geliştirilmesidir. İkinci yöntem ise, uyumluluk onayı almış bir program tarafından e-defter kullanımıdır.

E-defter başvurusu yapmak için http://edefter.gov.tr/edefterbasvuru.html linkinden online başvuru yapmaları gerekmektedir. E-defter kullanımına başlamadan önce hesap dönemi ve takvim yılı içinde izin alınması gerekir.

İzin alınmasını takip eden aylarda, elektronik defterle birlikte, ilgili tüm hesaplar, dönem başından, e-defter sistemine geçilen döneme kadarki tüm kayıtların elektronik ortama geçirilmesi gerekmektedir.

Uyumsoft E-Defter Avantajları Nelerdir?

E-defter kullanan firmalar, birçok sorumluluktan kurtulmaktadır. Çevrenin kirletilmemesinin dışında, birçok işgücü ve zaman tasarrufu da sağlanmış olmaktadır.

• E-defter kullanımıyla, onay maliyetlerinde ve bu işlemlerin yapılmasında geçen zamanda tasarruf edilmiş olur.

• E-defter sayesinde, dosyalama zahmeti ortadan kalkar.

• Normal defter tutumunda harcanan, kâğıt, kırtasiye, baskı gibi maliyetler sıfıra iner.

• Elektronik defter ile tasdikleme, saklama, depolama gibi işlemler yapılmaz.

• Elektronik ortamda defterlerin kontrolü daha kolay yapılır.

19.10.2019 tarihinde yayınlanan yeni dönem vergi usul kanunu ile ilgili yazımıza ulaşmak için lütfen yandaki bağlantıyı tıklayınız: E-Fatura Programı, Başvuru ve Geçiş İşlemleriniz İçin Destek Hizmetlerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir