Firewall İnternet Filtreleme – Yasaklama – Engelleme Sistemleri

, Bilgi İşlem Çözümleri, Yorum Yok

İnternet iş yaşamının vazgeçilmez bir parçası durumunda. İnternet olmayan bir ofis ortamı artık düşünülemez. Ancak bilgisayar kullanan çalışanları iş saatlerinde internet üzerinde boşa vakit harcamasını şüphesiz hiç bir işletme sahibi istemez.

Örnek vermek gerekirse her bir bilgisayarlı çalışanın günde toplam 1 saat Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda sörf yapması, MSN Messenger ve Skype gibi yazılımları kullanarak iş harici sohbet etmesi, haber sitelerinde haber okuması gibi faaliyetleri o çalışanın günde 1 saatini boşa harcaması anlamına gelmektedir. Çalışan sayısının 20 olduğunu varsayarsak  kayıp zaman süresi iş veren için 20 saat olacaktır.

Bilgisayar ile çalışan personelin internetini tamamen kesmek de iş akışını olumsuz etkileyecktir. Örneğin mail trafiği kesilecek veya iş ile ilgili bir web sitesini görüntüleyemeyecektir. Şüphesiz bu da istenen bir durum değildir.

Bu noktada internet çıkışı firewall üzerinden yapılandırılarak bu iki duruma bir denge getirilebilmektedir. Kurduğumuz firewall sistemleri ile, şirketinizin iç network’ünü yüksek güvenlik sisteminin altına almakla birlikte, çalışanlarınızın interneti tamamen işletmenizin faydası için kullanmasını sağlayabilirsiniz.

İşletmenize firewall konumlandırarak;

  1. İç ağınız için gerekli güvenlik önlemlerini alarak kurumsal verilerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz,
  2. URL filtreleme ile çalışanlarınızın tüm internet trafiğini keserek sadece işiniz ile ilgili siteleri görüntülemesini sağlayabilirsiniz,
  3. Sadece belirlenen MSN, Skype adresleri için oturum açma izni sağlatabilir veya bu tür anlık mesajlaşma yazılımlarını tamamen engelleyebilirsiniz,
  4. İşletmenizde internet kullandırdığınız için 5651 sayılı kanun kapsamında “toplu kullanım sağlayıcı” yükümlülüklerini yerine getirebilirsiniz, (5651 Sayılı kanun hakkında detaylı bilgilere bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz: https://www.net-cozum.com/5651-sayili-kanun/ )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir