E-Fatura Muhasebe Yazılımı Çözüm ve Destek Hizmetlerimiz

, Yazılım Çözümleri, Yorum Yok

Öncelikle kısaca E-fatura‘nın ne olduğundan bahsetmek ve E-fatura ile ilgili tüm ihtiyaçlarınıza yanıt verebilecek durumda olduğumuzu belirtmek istiyoruz.

E-Fatura, faturalarınızı alıp gönderebileceğiniz, faturalarınızı saklayabileceğiniz, dijital ortamda faturalarınızı görüntülenmesine imkan sağlayan, kağıt masraflarından kurtaran bir elektronik fatura sistemidir. 2017 yılından itibaren brüt satış hasılatı 10 milyon TL. ve üzeri olan tüm kuruluşlar, 421 sayılı vergi usul kanunu kapsamında E-Fatura mükellefidir.

19.10.2019 tarihinde ise E-fatura ve E-Belgelerde yeni dönem Vergi Usul Kanunu 509 genel tebliği yayınlanmıştır. 30923 sayılı resmi gazetede, Elektronik Defter Genel Tebliği ve Vergi Usül Kanunu Genel Tebliği ile çok kapsamlı bir yeni bir Elektronik Belge Düzenlenmesi yapılmıştır. Bu tebliğe bağlı olarak 2017 yılı ve takip eden dönemlerde yıllık brüt satış hasılatı 5 milyon TL. üzeri olan tüm kuruluşlar 01.01.2020 tarihinden itibaren E-fatura mükellefidir.

Mükkellefiyet Zorunluluğu Kapsamına Girenler

E-Fatura, E-Defter, E-Arşiv, E-İrsaliye,  E-Serbest Meslek Makbuzu, E-Müstahsil Makbuzu ve E-Bilet gibi kullanılmakta olan belgelere ek olarak ayrıca E-Sigorta Belgesi, E-Gider Pusulası, E-Dekont ve E-Döviz alım satım belgelerini düzenleyen mükellefler aynı zamanda kapsama alınmıştır.

Buna göre:

  • Brüt satış hasılatı 5 milyon TL. ve üzeri kuruluşlar için 01.07.2020 tarihinde zorunlu,
  • EPDK Lisanslı şirketler (bayileri dahil) – ÖTV I 01.07.2020 tarihinde zorunlu,
  • Motorlu taşıtlar üretim, ithalat ve bayileri – ÖTV III 01.07.2020 tarihinde zorunlu,
  • İnternet aracılığı ile satış kiralama işlerine internet yoluyla aracılık eden kuruluşlar 01.01.2020 tarihinde zorunlu,
  • İnternet reklamları yayınlanan internet reklam hizmeti aracıları 01.01.2020 tarihinde zorunlu,
  • Komisyoncu veya tüccar olarak sebze ve meyve ticareti yapanlar 01.01.2020 tarihinde zorunlu,
  • Bavul ticareti yapan firmalar 01.07.2020 tarihinde zorunlu,

olarak zorunlu mükellefler sınıfına girecektir.

E-fatura’ya geçiş işlemleriniz için İzmir’de bulunan firmamız Net Çözüm Bilişim Hizmetlerinden destek alabilirsiniz. Kullandığınız muhasebe yazılı ne olursa olsun E-fatura sistemine geçiş yapabilmeniz için mali mühür onaylı E-Fatura uygulaması özel entegrasyon ve saklama hizmet sağlayıcısı olan Uyumsoft ile en uygun fiyatlarla geçiş sürecinizi ve işleyişinizi hemen devreye alabiliriz.

Bize lütfen iletişim bilgilerimiz üzerinden ulaşınız.

Bu konuda bir diğer yazımız olan, Uyumsoft E-Fatura ve E-Defter Yazılım Uygulamaları içeriğimize bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir