Blog

TP-Link Access Point Repeater Problemi

Yeni bir teknik servis günlüğü yazısı ile merhaba. Malumunuz kablosuz internet kullanımı artık çok yaygın bir network kullanım yöntemi.

Bir müşterimiz, kablosuz TP-Link adsl modeminden aldığı kablosuz sinyal seviyesinin ofisinin her bölümünde, hatta modeme uzak olan noktalarda çok zayıfladığından şikayetçi olduğunu rapor etti. İki katlı ve küçük odalardan oluşan ofisin özellikle üst katında kablosuz sinyal seviyesinin çok düşük olduğunu tespit ettik.

Müşterimizin yine TP-Link marka bir access point (kablosuz erişim noktası) tedarik etmesini sağladık. Kablosuz erişim noktasının tekrarlayıcı (repeater) modunda çalışabilir hale gelmesi için konfigürasyon çalışmalarımıza başladık. İki cihaz da aynı marka olduğu için aynı sınıf ip adreslerini kullandığından ip adresini değiştirmek zorunda kalmadık.

Oluşturacağımız network’ün temel şeması şu şekilde olmuştu;

Gerekli konfigürayonları tamamlayıp şekilde görülen bilgisayarların kablosuz olarak 192.168.0.1 ip adresine sahip olan adsl modeme gönderdiği ping paketlerine cevap alabildiğini gördük. (Şekilde 192.168.0.1 ip adresine sahip cihaz yine bir access point olarak görülüyor ama uygulamamızda o adsl modemdi)

Ancak, ping 192.168.0.1 -t komutu ile gönderdiğimiz sürekli ping paketlerinin iki veya 3 dakikalık süreler sonunda kesintiye uğradığını fark ettik.

Denedğimiz bir çok farklı yöntemin ardından (farklı kanallar, farklı tekrarlayıcı modları vb.) sorunun hala devam ettiğini fark ettik.

Ancak son olarak deneyeceğimiz bir şey kalmıştı. TP-Link Access Point firmware güncellemesi…

TP-Link web sitesinden download ettiğimiz güncel firmware ile soruna çözüm getirmiş olduk.

Satın alınan access point, adsl modem vb. cihazlarda aslında kuruluma başlamadan önce varsa daha güncel firmware yüklemesi yapılmasının sağlıklı bir yöntem olduğunu anlamış olduk ve paylaşmak istedik.

Bir önceki teknik servis günlüğü yazımız: Samsung Notebook Skype Mikrofon Ses Seviyesi Sorunu

 

 

 

Posted in: Teknik Servis Günlüğü

Leave a Comment (2) ↓

2 Comments

 1. ÖZGÜL Ekim 22, 2012

  TP-LİNK TD-W8968 300 Mbps Wireless N USB ADSL2+Modem Router..Marka ve Model kablosuz modem aldım…fakat bu modemin internet bağlantısını bir türlü kuramadım…PC’im diz üstü LENOVO B560 Sistem windows 7 Ultimate. Bu bilgiler doğrultusunda bana adım adım uygulamaları anlatan bir mail yollarsanız minnettar kalırım..Kurulum sidisi maalesef işe yaramadı..

  reply
  • Çağlar Ekim 23, 2012

   Merhaba,

   TTNET destek hatttı 444 0 375 size modem kurulumunuz hakkında yardımcı olabilir. Çözüm bulamazsanız bizi arayın telefonda yardımcı olmaya çalışalım.

   reply

Yorum yazabilirsiniz