Blog

Samsung Notebook Skype Mikrofon Ses Seviyesi Sorunu

Teknisyenlerimizden birinin karşılaştığı bu sorun, ses kartı, mikrofon, hoparlör ve skype programını ilgilendiriyor 🙂

Windows 7 işletim sistemi yüklü olan Samsung bir notebook üzerinde karşılaşılan teknik bir problem. Kullanıcı Skype programı ile özellikle yurt dışında bulunan müşteriler ve yetkililer ile görüşme sağlıyormuş. Karşı tarafın sesi kendi bilgisayarındaki hoparlörden rahatlıkla gelmesine karşılık, mikrofondan karşı tarafa giden sesin çok alçak ve derinden olduğunu rapor etmiş.

Öncelikle Samsung notebook üzerinde bulunan dahili mikrofon değilde external olarak başka bir mikrofon ile denemeler yapılmış. Sesin başka bir masaüstü mikrofon ile de az gitmesinin ardından ses kartının driver’ı üzerinde yoğunlaşılmış.

Bildiğiniz gibi Windows 7 kurulumu sonrası bir çok donanım ya kendiliğinden yada Windows Update yapılarak tanımlanabiliyor. Fakat bu kurulumda ses kartı driver’ı Microsoft’un kendi driver’ı ile kurulmuş olduğundan ses seviyesi ayarları detaylı olarak yapılamıyormuş.

Samsung driver download bölümünden yapılan notebook modeline ait ses kartı download edilerek kurulum yapıldıktan sonra problemin giderildiği tespit edilmiş.

Kıssadan Hisse ve Tecrübe: Windows 7 işletim sistemi kurulumlarında elimizden geldiğince donanımların kendi driver’larını ve bunlara bağlı yazılımların kurulması gereklidir.

Posted in: Teknik Servis Günlüğü

Leave a Comment (2) ↓

1 Comment

  1. SEREN MECİT Aralık 2, 2012

    notebook ta hoparlörüm çalışıyo fakat mikrofonum çaılşmıyor.Karşıdan gelen sesleri duyabiliyorum ben konuşunca karsıdan duyulmuyor.Ve ses kartı takılmamış ya da etkın değil diyor.Ne yapmalıyım? Yardımcı olabilir misiniz?

    reply

Yorum yazabilirsiniz