Blog

Notebook Isınma Problemi

Bu teknik servis günlüğü yazımızda, yaz aylarında notebook kullanıcılarının bir çoğunun başına dert olan ısınma problemlerine yer vereceğiz.

Sıcak yaz aylarında notebook bilgisayarların ısınma problemi ve bu probleme bağlı olarak daha ciddi problemlerin oluşması muhtemel olmaktadır. Notebook bilgisayarların soğutma sistemleri, masaüstü bilgisayarların soğutma sistemlerine göre çok daha farklıdır. Onca donanımı incecik küçük bir kasanın içine sığdırmak ve bu donanımın serin kalmasını sağlamak aslında kolay bir iş değil…

Markalarını burada belirtmek istemeyiz ancak bazı notebook markalarının bazı modellerinde kronik ısınma problemi olduğu gibi ısınma problemi olmayan makinalarda kullanımdan kaynaklı ısınma problemleri de yaşanmaktadır.

Notebook bilgisayarları soğutma sistemi genelde havayı fan yardımıyla kasanın altından alıp yan bölümden dışarı atmaktadır. Ancak kullanıcılar notebook bilgisayarlarını, halı, koltuk, yatak gibi yumuşak yüzeyli ortamlarda kullandıklarında fanın hava alacağı bir yer kalmamaktadır. Daha da kötüsü bu yumuşak yüzeyli cisimlerden toz ve pamukçuk parçalarını fan kanallarının içine çekerek cihazın soğutma sistemini kilitlemektedir.

Sonuç olarak notebook bilgisayarların sert zeminlerde kullanılması, mümkünse sıcak havalarda altına soğutucu koyarak çalıştırılması en sağlıklı olanıdır. Notebook servisi hizmetleri veren firmalarda fan bakımı ve genel donanım bakımları da 6 ayda bir veya yılda bir kez yaptırılmalıdır.

Isınma problemlerinden dolayı grafik işlemci yanması, güney veya kuzey köpri çipsetlerinin arızalanması, kilitlenme, kapanma gibi sorunlar oluşmaktadır.

  • Notebook bilgisayarlarımızı sert zemin üzerinde kullanmalıyız,
  • Notebook bilgisayarlarımızın periyodik bakım ve temizliklerini yaptırmak hem kullanım ömrünü uzatacak hem de daha ciddi problemlerin oluşmadan önüne geçecektir.
  • Çok sıcak havalarda mümkünse soğutucu ile kullanmakta yarar vardır.

Bir önceki teknik servis günlüğü yazımız: Windows 7 Kernel Power Hatası ile Kapanma sorunu

Posted in: Teknik Servis Günlüğü

Leave a Comment (0) ↓

Yorum yazabilirsiniz